Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile dni w roku do wykorzystania

24 kwietnia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | GO

NIEKTÓRZY PRACOWNICY SĄ UPRAWNIENI DO DODATKOWYCH URLOPÓW Z POWODU STANU ZDROWIA ALBO RODZAJU ZATRUDNIENIA Ile dni w roku do wykorzystania W każdym roku kalendarzowym możesz wypoczywać przez 20 lub 26 dni roboczych. Niektórzy mają jednak dłuższe urlopy 20 LUB 26 DNI

Od 1 stycznia 2004 r. w kodeksie pracy obowiązują tylko dwa progi urlopów wypoczynkowych (art. 154 § 1). Są one następujące: > 20 dni - jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, > 26 dni - jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Zgodnie z dyrektywą nr 93/104 WE z 23 listopada 1993 r. dotyczącą niektórych aspektów organizacji pracy 4-tygodniowy wymiar urlopu w roku kalendarzowym to minimum, jakie musi przysługiwać pracownikowi.

WIĘCEJ NIŻ 26 DNI

Niektórzy pracownicy cieszą się szczególnymi przywilejami. Są uprawnieni do dodatkowych urlopów albo do urlopów w zwiększonym wymiarze, np. z powodu stanu zdrowia (niepełnosprawni, inwalidzi wojenni), prowadzonej wcześniej działalności (kombatanci, ofiary represji) albo rodzaju zatrudnienia (sędziowie, nauczyciele i inni).

Przysługują im one na podstawie odrębnych przepisów (w tabeli na następnej stronie wymieniamy większość tych uprawnionych i przywilejów urlopowych).

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby pracodawca w wewnątrzzakładowych regulacjach, jeśli zechce, też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament