Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzyjamy tym, którzy nie chcą zmian

24 kwietnia 2006 | Ekonomia | AS
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

UNIA EUROPEJSKA Czy i jak Polska wpływa na wspólną politykę gospodarczą Sprzyjamy tym, którzy nie chcą zmian Forsujemy swobodę usług dla polskiego hydraulika, ale bronimy się przed afrykańską żywnością i chińskimi butami.

Dwa lata naszej obecności w Unii Europejskiej nie tchnęły w nią ducha liberalnej gospodarki. Po cichu Polska stała się sojusznikiem Francji w blokowaniu liberalizacji światowego handlu. Nie chcemy w Unii towarów rolnych z krajów rozwijających się, mimo oferty lepszego dostępu europejskich produktów przemysłowych i usług na rynki tych państw. Za kilka lat możemy blokować reformę wspólnej polityki rolnej. - Niestety, nowe państwa UE otrzymały bezpośrednie dopłaty dla rolników. Teraz stopniowo stają się ich głównymi obrońcami - mówi Katinka Barysch, główna ekonomistka londyńskiego Centrum Reform Europejskich (Centre for European Reform - CER).

Nie lubimy reform

Konsekwentnie nasz przedstawiciel głosuje za kolejnymi ograniczeniami chińskiego importu. Blokowanie napływu taniej odzieży czy butów wymuszają na Komisji Europejskiej kraje producentów tych wyrobów: Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia. Tradycyjnie sprzeciwiają się temu państwa dbające o wolny handel i interes konsumentów, w tym Wielka Brytania, Irlandia, Holandia i kraje skandynawskie. - Bronicie swojego przemysłu tekstylnego - zauważa Daniel Gros,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament