Sprzyjamy tym, którzy nie chcą zmian
Dwa lata naszej obecności w Unii Europejskiej nie tchnęły w nią ducha liberalnej gospodarki. Po cichu Polska stała się sojusznikiem Francji w blokowaniu liberalizacji światowego handlu. Nie chcemy w Unii towarów rolnych z krajów rozwijających się, mimo oferty lepszego dostępu europejskich produktów przemysłowych i usług na rynki tych państw. Za kilka lat możemy blokować reformę wspólnej polityki rolnej. - Niestety, nowe państwa UE otrzymały bezpośrednie dopłaty dla rolników. Teraz stopniowo stają się ich głównymi obrońcami - mówi Katinka Barysch, główna ekonomistka londyńskiego Centrum Reform Europejskich (Centre for European Reform - CER).
Nie lubimy reformKonsekwentnie nasz przedstawiciel głosuje za kolejnymi ograniczeniami chińskiego importu. Blokowanie napływu taniej odzieży czy butów wymuszają na Komisji Europejskiej kraje producentów tych wyrobów: Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia. Tradycyjnie sprzeciwiają się temu państwa dbające o wolny handel i interes konsumentów, w tym Wielka Brytania, Irlandia, Holandia i kraje skandynawskie. - Bronicie swojego przemysłu tekstylnego - zauważa Daniel Gros,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta