Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak firma dopłaca do wakacji

24 kwietnia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | RM

NA WCZASY NIEKIEDY MOŻNA WYJECHAĆ, LICZĄC NA ŚWIADCZENIE URLOPOWE OD PRACODAWCY Jak firma dopłaca do wakacji Jeśli pracujesz w małej firmie i wybierasz się na dłuższy wypoczynek, szef powinien ci wypłacić przed wyjazdem świadczenie urlopowe

Rodzajem odpłatności za urlop wypoczynkowy u niewielkich pracodawców są świadczenia urlopowe. Zakłady spoza sfery budżetowej zatrudniające 1 stycznia poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą albo ustalać fundusz socjalny, albo wypłacać świadczenia urlopowe. Większość decyduje się na świadczenia, bo to oznacza mniejsze formalności. Więksi nie mają wyboru: pracodawcy ze sfery budżetowej muszą tworzyć fundusz socjalny bez względu na liczebność załogi, a prywatni wtedy, gdy 1 stycznia mieli przynajmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

Kiedy rezygnacja, kiedy zmniejszenie

Ale uwaga! Uiszczanie świadczeń urlopowych nie jest obowiązkowe nawet w firmach angażujących do 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Te z nich, które zdecydują się na tę formę zaspokajania socjalnych potrzeb załogi, mogą się uwolnić od tej uciążliwości, dopełniając pewnych formalności. W tym celu postanowienie o niewypłacaniu świadczeń pracodawcy mający:

> przynajmniej 20 pracowników (chodzi o osoby, a nie etaty) i objęci układem zbiorowym pracy - zamieszczają w układzie,

> przynajmniej 20 pracowników i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament