Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus wyrządził szkodę, fiskus odpowiada

24 kwietnia 2006 | Prawo | IL
źródło: Nieznane

PRAWO CYWILNE Nie wystarczy zwrot bezprawnie ściągniętego podatku, należą się jeszcze odsetki Fiskus wyrządził szkodę, fiskus odpowiada Za skutki decyzji urzędu skarbowego, która została uchylona lub uznana za nieważną należy się odszkodowanie. Obejmuje ono również odsetki karne. Sędzia Stanisław Dąbrowski (na zdjęciu w środku) nie miał wątpliwości, że odsetki od nadpłat podatnika są elementem szkody (c) RAFAŁ GUZ

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 19 kwietnia 2006 r. Kończy on sprawę o odszkodowanie wytoczoną przez Witolda J. przeciwko skarbowi państwa - naczelnikowi urzędu skarbowego.

Odpowiedzialność za bankruta

Witold J. był prezesem jednoosobowego zarządu spółki z o.o. W 1995 r. podczas kontroli urząd skarbowy stwierdził, że spółka bezpodstawnie odliczyła od podatku w rozliczeniach za wcześniejszy okres 495 tys. zł. Egzekucja zmierzająca do przymusowego ściągnięcia tej kwoty z należnymi odsetkami okazała się bezskuteczna z powodu bankructwa spółki.

Urząd skarbowy wydał w 1996 roku na podstawie obowiązującej wówczas ustawy z 1980 roku o zobowiązaniach podatkowych decyzję...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament