Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy pracujący za granicą często padają ofiarą niedopuszczalnych praktyk

24 kwietnia 2006 | Prawo | DF
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA Pomoc państwa musi być wszechstronna i mądrze zorganizowana Polacy pracujący za granicą często padają ofiarą niedopuszczalnych praktyk Obywatele polscy za granicą mają niejednokrotnie utrudniony dostęp do opieki konsularnej z uwagi na zbyt skąpą obsadę kadrową konsulatów. Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich Rz: Do pracy za granicą wyjechało podobno już ponad milion osób, a wyjedzie zapewne jeszcze więcej. Przed polskimi pracownikami otwierają się coraz to nowe kraje. Stwarza to nieznane poprzednio problemy. Czy trafiły również do rzecznika praw obywatelskich?

Janusz Kochanowski: Są w centrum mojej uwagi. Ten milion zatrudnionych za granicą stanowi już jedną dziesiątą w porównaniu z 10 mln pracujących w Polsce. Są to przeważnie ludzie młodzi, w najlepszym okresie swego życia i produktywności. Dobrze, że młodzież jest energiczna. Ale wielu jedzie w nieznane, niejednokrotnie są nieprzygotowani, wypchnięci za granicę przez warunki krajowe. Obserwując pierwsze wyjazdy do Wielkiej Brytanii, patrzyłem z przerażeniem na tych, którzy jechali ze 100 - 200 funtami. Teraz jest lepiej i powinniśmy być zadowoleni z otwierania przed Polakami nowych rynków pracy oraz coraz wyższej oceny ich umiejętności. Nie usuwa to potrzeby zapewnienia im ochrony instytucji państwowych. To już ostatni moment. Ochronę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament