Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy pieniądze zamiast urlopu

24 kwietnia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | RM

GDY SZEF CIĘ ZWOLNIŁ, ZANIM WYKORZYSTAŁEŚ NALEŻNE WOLNE DNI Kiedy pieniądze zamiast urlopu Gdy odchodzisz z pracy, a urlopu wypoczynkowego nie wykorzystałeś, szef musi ci wypłacić odpowiedni ekwiwalent pieniężny

Zasadą jest, że urlop wypoczynkowy trzeba odebrać w naturze. Firma wypłaca ekwiwalent za urlop tylko wtedy, gdy zatrudniony nie zdążył wziąć całego lub części urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W żadnej innej sytuacji nie może się zwolnić z obowiązku udzielenia urlopu przez zapłatę pieniędzy. Szczególnie nie wolno jej umówić się z pracownikiem, że ten w zamian za pewną sumę nie pójdzie urlop. Wyjątkowo pracodawca nie musi wypłacać ekwiwalentu osobie, którą angażuje po raz kolejny bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej umowy, a strony postanowią o przesunięciu urlopu na później.

Liczony prawie jak wynagrodzenie za urlop

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oblicza się niemal tak samo jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, czyli zgodnie z rozporządzeniem z 8 stycznia 1997 r.

Różnice polegają na tym, że: > Składniki w stałej stawce miesięcznej w stałej wysokości bierze się z miesiąca nabycia prawa do ekwiwalentu (ustania zatrudnienia). > Składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc uwzględnia się w przeciętnej wysokości wypłaconej podczas trzech miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia ekwiwalentu. Jeśli przed...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament