Komu prawo zapewnia wypoczynek
Urlop ma służyć wypoczynkowi i regeneracji sił fizycznych i psychicznych (art. 66 ust. 2 Konstytucji RP). Potwierdzają to także zasady prawa pracy, a zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych (art. 14 i art. 152 - 173 k.p.).
Artykuł 152 § 1 k.p. stanowi, że pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, który musi być nieprzerwany, płatny i udzielany co roku. Jest to tzw. prawo podmiotowe, czyli przysługujące tylko jemu.
Nie można się zrzec prawa do urlopu - ani zaległego, jeśli pracownik może go wykorzystać, ani bieżącego, ani przyszłego - i to w żadnej formie - ani w umowie o pracę, ani w czasie jej trwania (wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 1967 r., sygn. I PR 53/67). Do urlopu wypoczynkowego mają prawo osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 k.p.). Okresy pracy na podstawie innych stosunkach prawnych nie wpływają na uprawnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta