Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Komu prawo zapewnia wypoczynek

24 kwietnia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | GO
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

URLOP MUSI BYĆ NIEPRZERWANY, PŁATNY I UDZIELANY COROCZNIE Komu prawo zapewnia wypoczynek Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, czyli czasowej i płatnej nieobecności w firmie. To jedno z podstawowych uprawnień pracowniczych gwarantuje konstytucja Katarzyna Piecyk starsza specjalistka w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy Adrianna Jasińska-Cichoń specjalistka w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy

Urlop ma służyć wypoczynkowi i regeneracji sił fizycznych i psychicznych (art. 66 ust. 2 Konstytucji RP). Potwierdzają to także zasady prawa pracy, a zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych (art. 14 i art. 152 - 173 k.p.).

Artykuł 152 § 1 k.p. stanowi, że pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego, który musi być nieprzerwany, płatny i udzielany co roku. Jest to tzw. prawo podmiotowe, czyli przysługujące tylko jemu.

Nie można się zrzec prawa do urlopu - ani zaległego, jeśli pracownik może go wykorzystać, ani bieżącego, ani przyszłego - i to w żadnej formie - ani w umowie o pracę, ani w czasie jej trwania (wyrok Sądu Najwyższego z 7 lutego 1967 r., sygn. I PR 53/67). Do urlopu wypoczynkowego mają prawo osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 k.p.). Okresy pracy na podstawie innych stosunkach prawnych nie wpływają na uprawnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament