Marzenie o powszechnej współwłasności
Idea masowej, niekomercyjnej prywatyzacji narodziła się w kręgu doradców "Solidarności", którzy w końcówce lat 80. rozważali "na zapas", w warunkach narastającego chaosu, sposoby radykalnego odwrotu od socjalizmu. Była innowacją, a nie zapożyczeniem, jako że droga świata pokomunistycznego do rynku i demokracji usiana była nowymi wyzwaniami. Pewną inspiracją mogły być tylko programy "ludowego kapitalizmu" w powojennych Niemczech (Vermoegensbildung) oraz publiczne oferty w Wielkiej Brytanii czasu Margaret Thatcher, z zachętami dla drobnych udziałowców.
Dlaczego powstały funduszeFundamentalna różnica polegała na tym, że w naszej części Europy brakowało oszczędności w gospodarstwach domowych (rezerwy, jaka zostaje w ich budżetach po zaspokojeniu podstawowych potrzeb): na Zachodzie stwarzają one nadwyżkę, która może być skierowana na rynek kapitałowy. Stąd wziął się projekt nieodpłatnego upowszechnienia praw własności za pośrednictwem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta