Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak udzielić urlopu wypoczynkowego

24 kwietnia 2006 | Vademecum Rzeczpospolitej | GO

ABY WYLICZYĆ, ILE DNI WOLNYCH SIĘ NALEŻY, TRZEBA NIECO UMIEJĘTNOŚCI RACHUNKOWYCH Jak udzielić urlopu wypoczynkowego Urlop wypoczynkowy dostaniesz na te dni, które są dla ciebie dniami pracy, zgodnie z obowiązującym cię rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy w danym dniu

Jest to kluczowa zasada kodeksu pracy (art. 154 2 k.p.). Pracodawca musi jej bezwzględnie przestrzegać, a dotyczy wszystkich pracowników, także zatrudnionych na niepełny etat oraz pracujących w systemie równoważnego czasu pracy.

Dzień urlopu to 8 godzin

Przy ustalaniu wymiaru urlopu jeden dzień urlopu odpowiada, co do zasady, 8 godzinom pracy (art. 154 2 § 2 k.p.). Oznacza to 8 godzin x 26 dni = 208 godzin lub 8 godzin x 20 dni = 160 godzin. Jeśli na podstawie odrębnych przepisów norma dobowa jest niższa, np. w służbie zdrowia wynosi 7,35 godziny, to ją stosuje się do obliczenia wymiaru godzinowego urlopu.

Nie zawsze będzie to więc 8 godzin. Przykładowo dla osób pracowników niepełnosprawnych norma czasu pracy wynosi 7 godzin. Zatem jeden dzień ich urlopu odpowiada 7 godzinom pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu, czyli 20 godzin tygodniowo, może pracować 5 dni w tygodniu po 4 godziny dziennie. Udzielając mu urlopu wypoczynkowego, np. na 3 dni, odlicza się z jego puli urlopowej 3 x 4 godziny = 12 godzin (patrz tekst o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament