Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogarda elit

24 kwietnia 2006 | Publicystyka, Opinie | PS
źródło: Nieznane

DWUGŁOS Przyczyny i skutki wejścia Leppera do rządu Pogarda elit Jeśli coś zagraża polskiej demokracji, to nie Lepper, tylko pogarda elit dla Polski plebejskiej. PIOTR SKWIECIŃSKI

Furia przekraczająca granice histerii - tak najkrócej można byłoby opisać reakcję większości komentatorów i polityków opozycji wobec perspektywy zawiązania koalicji PiS z Samoobroną. I choć Lepper wraz ze swą partią nigdy nie byli - eufemistycznie rzecz ujmując - pieszczochami liberalnej opinii, to gwałtowność tych reakcji prowokuje do zadania pytania: O co tu naprawdę chodzi?

PRZYCZYNA PIERWSZA: LEPPER, CZYLI STRASZAK

Paradoksalnie przyczyną obecnej propagandowej burzy jest fakt, że kontakty PiS z Lepperem są dla przeciwników braci Kaczyńskich - do pewnego stopnia - niesłychanie korzystne propagandowo. Są realizacją scenariusza, którego pierwszą - nieudaną -wersję zaprezentowano dwa lata temu, gdy Platforma Obywatelska ogłosiła "wojnę z barbarzyńcami" (czyli z Samoobroną). Twórcy scenariusza zakładali powstanie dychotomicznego podziału na Polaków cywilizowanych (których chcieli reprezentować) i Polaków barbarzyńskich.

Pomysł spalił na panewce. Bo wprawdzie bardzo wielu Polaków nie cierpiało Leppera, ale większość spośród nich nie dała sobie wmówić, że jest on jakimś wielkim zagrożeniem w dobie sprawy Rywina i ujawnianych w szybkim tempie coraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament