Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kodeks pracy pozostaje w tyle za przepisami unijnymi

24 kwietnia 2006 | Prawo | RM

ZATRUDNIENIE Kodeks pracy pozostaje w tyle za przepisami unijnymi Polskie firmy i ich pracownicy płacą za błędy, jakie popełnił parlament, wdrażając europejskie prawo pracy.

Największym uchybieniem, za które groziły nam sankcje finansowe ze strony Unii, był brak przepisów przyznających pracownikom prawo do informacji i konsultacji z nimi spraw firmowych związanych z zatrudnieniem. Na szczęście Sejm uchwalił już odpowiednie zmiany, które niebawem wejdą w życie. Trzeba się jednak rozprawić jeszcze z innymi problemami (patrz ramka), np. ze zbyt sztywnymi przepisami o czasie pracy, kwalifikacją dyżurów medycznych oraz wielką popularnością umów czasowych.

Pod lupą tylko umowy okresowe

Unia piętnuje każde zatrudnienie terminowe, a kodeks pracy wyłącznie na czas określony. Polskie prawo angaż bezterminowy gwarantuje dopiero po dwóch kolejnych umowach na czas określony zawartych z tą samą osobą w odstępie nie dłuższym niż miesiąc.

- Wynika to ze zbyt wiernego, wręcz ortodoksyjnego kopiowania regulacji wspólnotowych - mówi dr Krzysztof Walczak z Uniwersytetu Warszawskiego. - Tłumacz po prostu się pomylił.

Stracili na tym zatrudnieni na etatach okresowych, bo spod rygorów umknęły angaże na czas wykonania określonej pracy, na okres próbny oraz na zastępstwo pracownika nieobecnego z przyczyn usprawiedliwionych, np. chorego lub korzystającego z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3822

Spis treści
Zamów abonament