Jak obliczyć rok podatkowy
Osoby prawne muszą złożyć zeznanie w ciągu trzech miesięcy od zakończenia roku podatkowego. Jednak, wbrew pozorom, czasami ustalenie tej daty nie jest proste
Przepisy dotyczące roku podatkowego znajdziemy zarówno w ordynacji podatkowej, jak i ustawie o CIT (patrz ramka).
Trzy miesiące na zeznanie
O wysokości dochodu (straty) osiągniętego w danym roku podatkowym trzeba poinformować urząd. Termin na złożenie zeznania upływa z końcem trzeciego miesiąca następnego roku. W tym też terminie firma musi wpłacić należny podatek (art. 27 ust. 1 ustawy o CIT). Zasady te nie wydają się szczególnie zawiłe. Jednak w pewnych przypadkach ustalenie, kiedy zakończył się rok podatkowy i od kiedy należy liczyć termin na złożenie zeznania rocznego, wymaga sporo pracy.
Rozpoczynający działalność…
Nietypowy rok podatkowy mają firmy, które rozpoczynają działalność pierwszy raz. W ich przypadku rokiem podatkowym jest okres od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłuższy jednak niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych (art. 8 ust. 2 ustawy o CIT). Po zakończeniu tego okresu są oni obowiązani do złożenia zeznania rocznego.
PrzykładSpółka z o.o. rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej 1 lutego 2008 r. Wspólnicy spółki mogą przyjąć jedną z dwóch opcji:
– w umowie spółki wskazać jako rok podatkowy okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych i przyjąć, że pierwszy rok
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta