Kto powinien złożyć zeznanie CIT-8 i jakie przychody musi w nim wykazać
Przedstawiamy kolejną część relacji z dyżuru w sprawie rozliczenia rocznego osób prawnych. Eksperci odpowiadali na pytania związane z zasadami rozpoznawania przychodów i kosztów oraz wypełniania CIT-8
Nie płacimy podatku od naliczonych odsetek
Korzystamy ze zwolnienia z opodatkowania dochodów przeznaczonych na cele statutowe na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. W 2005 r. naliczyliśmy kontrahentowi odsetki za nieterminową spłatę jego zobowiązań. W momencie naliczenia nie zaliczyliśmy ich do przychodów podlegających opodatkowaniu. Kontrahent nie zapłacił tych odsetek i w 2007 r. zostały one przez nas uznane jako przeterminowane i spisane. Czy w związku z tym powinniśmy naliczyć i odprowadzić od nich podatek?
Nie Zgodnie z zasadą ogólną (art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o CIT) do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych lecz nieotrzymanych odsetek od należności. Mając na uwadze, że odsetki naliczone kontrahentowi nigdy nie zostały zapłacone, nie będą stanowić przychodu podatkowego. Również ich spisanie nie będzie powodować skutków podatkowych.
Wypłaconej dywidendy nie ujmujemy w zeznaniu
Jesteśmy spółką w 100 proc. zależną od spółki mającej siedzibę poza Polską, na terytorium UE. W 2007 r. wypłaciliśmy naszemu udziałowcowi dywidendę, która na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT jest zwolniona od opodatkowania w Polsce. Czy taką wypłatę należy uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym CIT-8 bądź w załączniku CIT-8/O?
Nie Kwoty z tytułu wypłaconych dywidend na rzecz podmiotów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta