Nie uzyskujesz korzyści, nie musisz odprowadzać VAT
Jeśli kara umowna jest traktowana jako sankcja, jej zapłata nie wywoła dla przedsiębiorcy skutków w VAT. Nie będzie to bowiem świadczenie odpłatne. Potwierdzają to organy podatkowe
Opodatkowaniu VAT – w myśl art. 5 ust. 1 ustawy o VAT – podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium Polski i odpłatne świadczenie usług na jej terenie. Art. 8 ust. 1 ustawy o VAT mówi natomiast, że przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
O tym zatem, jakie skutki podatkowe wywoła zapłata kary umownej, zadecyduje odpowiedź na pytanie, czy może być ona uznana za świadczenie odpłatne. Aby na to pytanie odpowiedzieć, trzeba zastanowić się, czy w zamian za zapłatę kary umownej przedsiębiorca otrzymuje świadczenie wzajemne.
Związek płatności z czynnością
Kwestia „odpłatności” była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przykładowo w orzeczeniu w sprawie C-16/93 między RJ. Tolsma a Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden (Holandia) ETS podkreślił, że dla wystąpienia opodatkowania VAT konieczne staje się wystąpienie bezpośredniego związku płatności z konkretną czynnością oraz istnienie konsumenta tej czynności. Z kolei w wyroku z 8 marca 1988 r. w sprawie Apple and Pear Development Council Trybunał stwierdził, że określoną czynność można uznać za wykonaną odpłatnie, jeśli istnieje bezpośrednio i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta