Jak się rozliczać po przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o.
Czy przy zmianie formy prawnej nowa spółka przejmuje prawa i obowiązki podatkowe starej? Będzie tak przy przekształceniu spółki jawnej w spółkę z o.o.
Spółki osobowe przekształcane są w kapitałowe nie tylko po to, by rozwijać przedsiębiorstwo, ale by zyskać wiarygodność u kontrahentów. Powodem może być też konieczność ograniczenia odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki do wysokości wniesionych udziałów.
Sukcesja praw i obowiązków
Przy przekształceniu spółka działa nadal, tyle że w zmienionej formie prawnej. Art. 553 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) mówi, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Z punktu widzenia prawa handlowego przy przekształceniu nie można jednak mówić o sukcesji generalnej, lecz jedynie o kontynuacji. Inaczej zasady dotyczące przejścia praw i obowiązków spółek przekształcanych określają przepisy ordynacji podatkowej (op). Z art. 93a ust. 1 pkt 2 op wynika, że osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie prawa i obowiązki przekształcanej spółki przewidziane w przepisach prawa podatkowego.
Majątek i kapitał zakładowy
Majątek przekształcanej spółki jawnej z dniem przekształcenia staje się majątkiem spółki z o.o. Uchwała o przekształceniu powinna wskazywać wysokość kapitału zakładowego spółki z o.o. (nie mniejszą niż 50 tys. zł), biorąc pod uwagę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta