Darowizny od spadkodawców są częścią schedy
Jeśli spadkodawca nie zostawił testamentu, obowiązują sztywne reguły dziedziczenia ustawowego ustalone w kodeksie cywilnym, a wśród nich obowiązek wzajemnego zaliczenia na schedę spadkową darowizn otrzymanych od spadkodawcy
Sąd dokonujący działu spadku nie może tego obowiązku pominąć. Potwierdził to Sąd Najwyższy w postanowieniu z 20 lutego 2008 r. Dotyczy ono sprawy wszczętej przez Andrzeja W., który wystąpił o dokonanie działu majątku pozostawionego jemu i jego jedynej siostrze Danucie J. przez ich matkę Stanisławę W., zmarłą w 1993 r.
Dla dzieci w częściach równych
Stanisława W. nie sporządziła testamentu. Do spadku po niej i jego działu odnosiły się reguły dziedziczenia testamentowego. Według tych reguł, jeśli spadek przypadł tylko dzieciom, dziedziczą one w częściach równych. W skład spadku wchodzi duży dom w miejscowości uzdrowiskowej, który należał do jej majątku odrębnego. Sąd II instancji podzielił spadek w ten sposób, że znosząc współwłasność tej nieruchomości, przyznał ją córce Danucie J., a synowi spłatę w kwocie ponad 206 tys. zł. Uwzględnił to, że córka mieszka w tej nieruchomości, jest z nią związana. Poniosła też na nią nakłady w...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta