Czy zatrudniony uzyskuje przychód, jeśli nie skorzystał z usługi
Organy podatkowe coraz chętniej opodatkowują bonusy dla pracowników, chociażby pakiety medyczne albo polisy ubezpieczeniowe. Uważają, że są to przychody w naturze, które trzeba doliczyć do wynagrodzenia
To kontrowersyjne stanowisko. Naszym zdaniem nie można opodatkować świadczenia, którego pracownik faktycznie nie otrzymał.
Gdy płacimy stałą kwotę za wszystkich
Jeśli pracodawca zdecyduje się na pokrywanie kosztów leczenia, zwykle płaci ryczałt określony globalnie dla całej grupy pracowników. Bez względu na to, czy konkretny pracownik korzysta z tych świadczeń i w jakim zakresie. W większości przypadków wydatek ten jest związany z gotowością wykonywania usług medycznych przez świadczeniodawcę, nie zaś z rzeczywistym ich wykorzystaniem i zarazem efektywnie poniesionym wydatkiem za takie leczenie na rzecz konkretnych osób.
Początkowo organy podatkowe uważały, że w sytuacjach gdy wydatek ma charakter ryczałtowy, abstrahujący od rzeczywistej wartości wykonywanych usług oraz niezależny od samego korzystania przez pracownika ze świadczeń medycznych, to brak jest podstaw do naliczenia mu przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie przewiduje bowiem możliwości doliczania do dochodu pracownika świadczenia ryczałtowego czy statystycznego, w przypadku gdy nie można określić jego rzeczywistej wartości, czyli z jakiej faktycznie skorzystał pracownik (tak Izba Skarbowa w Gdańsku w interpretacji z 8 lipca 2004 r., BI/005/0166/04, oraz Urząd Skarbowy w Zawierciu w interpretacji z 16 kwietnia 2004 r.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta