Geniusz w służbie Aresa
Szczególnym pokazem „nauki stosowanej” w wydaniu Archimedesa był jego udział w obronie Syrakuz. I to pokazem wielce spektakularnym.
Do oblężenia miasta doszło w latach 214 – 212 p.n.e., podczas drugiej wojny punickiej. Wojskami rzymskimi na lądzie dowodził Appiusz Klaudiusz, flotą zaś Marek Klaudiusz Marcellus. Tytus Liwiusz w „Dziejach Rzymu od założenia miasta” (koniec I wieku p.n.e.) opisuje to następująco:
„Rzymianie przystąpili do szturmowania Syrakuz jednocześnie od strony lądu i morza. Na lądzie od strony Heksapylonu, na morzu od Achradyny, której mury obmywa fala morska. A ponieważ nie tracili nadziei, że jak Leontyny zdobyli strachem i za pierwszym uderzeniem, tak też uda im się z którejś strony wedrzeć do tego rozległego i rozrzuconego miasta, przysunęli do murów wszelki sprzęt stosowany przy szturmowaniu miast.
Dzieło rozpoczęte tak potężnym atakiem miałoby powodzenie, gdyby nie jeden człowiek, który wtedy przebywał w Syrakuzach: Archimedes. Był to znakomity obserwator nieba i gwiazd, bardziej jednak znany i podziwiany jako wynalazca i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta