Nowotwór płuc zabija Polaków najczęściej
Mamy dobre wyniki leczenia. Z pomocą pacjentów moglibyśmy je poprawić – mówili onkolodzy podczas ogłoszenia raportu poświęconego problemowi raka w naszym kraju
Statystyki wciąż brzmią przerażająco. W 2005 roku raka wykryto u ok. 126 tys. osób. Ponad 90 tys. przegrało z nim walkę. Tym samym nowotwory złośliwe stanowiły drugą przyczynę śmierci w Polsce, powodując 26 proc. zgonów u mężczyzn i 23 proc. zgonów u kobiet. Co ważne, to głównie rak odpowiada za przedwczesną umieralność przed 65. rokiem życia i na tym tle Polska negatywnie się wyróżnia wśród krajów europejskich.
Jak starszyzna wpływa na statystykę
Ale ogłoszeniu publikacji „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2005 roku” autorstwa specjalistów z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie towarzyszyły także optymistyczne informacje. – Najnowsze wyniki skuteczności leczenia w naszej placówce są na przyzwoitym światowym poziomie. Sam jestem nimi pozytywnie zaskoczony – mówił prof. Marek P. Nowacki, dyrektor warszawskiego Centrum Onkologii. Pięcioletnia przeżywalność (miernik rezultatów terapii) w przypadku kobiet wyniosła 63 proc., w przypadku mężczyzn 52 proc.
Co trzecia Polka z wykształceniem podstawowym nigdy w ciągu całego życia nie poddała się badaniu cytologicznemu
Temu osiągnięciu sprzyja z pewnością fakt, że Polska jako jedyny kraj ze wschodniej części Unii Europejskiej ma plan walki z rakiem. Pozytywnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta