Matematyk i fizyk
Archimedes był przede wszystkim matematykiem – jego wiedza w tej dziedzinie była podstawą wkładu, jaki wniósł do fizyki.
Uważany jest za najwybitniejszego matematyka starożytności, który twórczo rozwinął naukowe podstawy matematyki stworzone przez Euklidesa. Podobnie jak inni mu współcześni zajmował się głównie geometrią i jej poświęcona jest większość przypisywanych mu prac, które dochowały się do naszych czasów. Geometryczne podejście stosował też przy rozważaniach problemów mechanicznych czy hydrostatycznych.
Nie było to przypadkowe. Matematycy starożytni skazani byli na geometrię. Nie wynaleziono jeszcze algebry, zaś arytmetykę utrudniał nieporęczny system zapisu liczb – dopiero w VI w. n.e. miał narodzić się w Indiach system pozycyjny z zerem. Wprawdzie sam Archimedes wprowadził pewne istotne ulepszenia w zapisie wielkich liczb, ale były to jedynie półśrodki niestanowiące przełomu w tej dziedzinie.
Toteż z 12 zachowanych do naszych czasów prac, które przypisujemy Archimedesowi (część z nich przetrwała w charakterystycznym dla niego sycylijsko-doryckim dialekcie greki, co zdaje się potwierdzać ich autentyczność, inne zostały wygładzone językowo podczas wielokrotnego w ciągu minionych wieków przepisywania przez kopistów), sześć zajmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta