Przy imporcie usług trzeba wykazać podatek, ale można go też odliczyć
Jeżeli przy transakcji rozliczanej na zasadzie samonaliczenia przedsiębiorca nie wykazał należnego VAT, urząd nie może wymierzyć mu zobowiązania, nie uwzględniając podatku naliczonego
To wniosek z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 8 maja 2008 r. (C-95/07, C-96/07) w sprawie Ecotrade SpA przeciwko Agenzia delle Entrate – Ufficio di Genova 3.
Spółka uznała, że nie ma VAT...
Ecotrade to włoska spółka zajmująca się handlem materiałami używanymi do produkcji cementu. W latach 2000 – 2001 nabywała od podmiotów z siedzibą poza terytorium Włoch usługi transportu tych materiałów z Włoch do innych krajów UE. Kontrahenci świadczący te usługi wystawiali na rzecz Ecotrade faktury, z których nie wynikały kwoty podatku VAT, w związku z czym spółka uznała, że transakcje te w ogóle nie podlegają opodatkowaniu i nie wykazała ich dla celów włoskiego VAT. Otrzymane faktury spółka wprowadziła jedynie do rejestru zakupów.
…włoski urząd miał inne zdanie
W trakcie kontroli przeprowadzonej w 2004 r. organy podatkowe uznały, że nabywane przez Ecotrade usługi stanowiły wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów, z tytułu których Ecotrade powinna rozliczyć VAT na zasadzie samonaliczenia. Organy podatkowe stwierdziły również, że spółka nie dopełniła wymogu wpisania otrzymanych faktur do rejestru sprzedaży. W efekcie oszacowały spółce kwotę zaległego VAT i dodatkowej kary, jednocześnie odmawiając prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta