Jak dokumentować transakcje w firmach stowarzyszonych
Polskie spółki działające w holdingach muszą nadal pokazywać fiskusowi dokumentację cen transferowych przygotowaną według przepisów ustawy o CIT. I to mimo unijnej rezolucji pozwalającej na pewne ułatwienia
Ponieważ organizacja działalności gospodarczej w ramach międzynarodowych holdingów może sprzyjać, niekorzystnemu z punktu widzenia interesów fiskalnych państwa, przerzucaniu dochodu wewnątrz grupy w celu zmniejszenia obciążeń podatkowych, zagadnienia dotyczące stosowania cen transferowych stały się częścią obowiązujących przepisów podatkowych. Punktem wyjścia do ich uchwalenia były, w większości ustawodawstw, wytyczne w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych – rezultat prac prowadzonych w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
To tam należy szukać początków unormowań przyjętych przez polskiego ustawodawcę. Znajdują się one w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w rozporządzeniu ministra finansów w sprawie sposobu i trybu określania dochodów podatników w drodze oszacowania cen w transakcjach dokonywanych przez tych podatników.
Niejednolite rozwiązania
Mimo że podstawą dla przyjętych przez poszczególne ustawodawstwa podatkowe rozwiązań były wytyczne w sprawie cen transferowych dla przedsiębiorstw wielonarodowych oraz administracji podatkowych, są one dosyć zróżnicowane.
Rozbieżności te są niepożądane z punktu widzenia koncernów. Dlatego w ramach Unii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta