Sprzedając nieruchomość, zbyt łatwo popełnić błąd
Skoro sprzedaży działek nie należało opodatkować VAT, to nabywca powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. To może być dla niego przykra niespodzianka
Każdą transakcję dotyczącą nieruchomości warto wnikliwie przeanalizować pod kątem obowiązków w zakresie VAT. Przepisy kryją bowiem w sobie wiele pułapek – ostrzegali podczas wczorajszej konferencji „VAT w branży real estate” eksperci z firmy KPMG.
Kłopoty kupujących
Pierwszy problem, z którym boryka się wiele osób, to ustalenie, czy sprzedaż gruntów podlega VAT. Nie jest to łatwe, ponieważ zawarta w ustawie o VAT definicja działalności gospodarczej jest niezwykle skomplikowana i trudna do interpretacji.
Z ubiegłorocznego wyroku NSA wynika, że jednym z kryteriów decydujących o opodatkowaniu sprzedaży gruntów są intencje sprzedającego w chwili ich nabycia. Jeśli więc grunt był odziedziczony, to trudno uznać, że zostały nabyte z zamiarem handlowym. Jeżeli jednak dochodzi do sprzedaży działek wcześniej kupionych, to sytuacja jest bardziej skomplikowana. Trzeba badać wszelkie okoliczności tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta