Czy można odliczyć VAT od wydatków na zaniechaną inwestycję
Podatnicy, którzy zrezygnują z firmowego przedsięwzięcia, nie wrzucą wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Polskie przepisy nie pozwalają też na odliczenie VAT
Wynika z nich bowiem, że nie można zmniejszyć VAT o wydatki, które nie mogłyby być zaliczone do kosztów. Nadzieję daje wyrok warszawskiego WSA, który uznał, że to ograniczenie jest niezgodne z prawem unijnym >patrz ramka.
Podstawową zasadą w ustawie o VAT jest, że w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego (art. 86 ustawy o VAT). Jednak na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT odliczenia nie stosuje się, jeżeli wydatki na nabycie towarów i usług nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Wyjątek to przypadki, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Budowa, montaż lub ulepszenie
Co należy rozumieć pod pojęciem inwestycji? Ustawy o podatku dochodowym definiują ją jako środki trwałe w budowie w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Z kolei ustawa o rachunkowości przez inwestycje rozumie zaliczane do aktywów trwałych środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego.
Podsumowując, w pewnym uproszczeniu inwestycje można określić jako zaliczane do zasobów majątkowych przedsiębiorcy środki trwałe w okresie ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta