Urząd sprawdzi, czy faktycznie prowadzisz działalność
Kto może założyć firmę i rozliczać się z fiskusem tak jak przedsiębiorca? Wydaje się, że każdy. Ale uwaga: urząd może dokładnie sprawdzić, co robimy, i zdecydować, że powinniśmy płacić podatki jak pracownik albo zleceniobiorca
Przede wszystkim fiskus skontroluje, czy nasze usługi mieszczą się w definicji działalności gospodarczej. Przy niektórych profesjach mogą być bowiem co do tego wątpliwości.
Potem sprawdzi, czy pod szyldem własnej firmy nie robimy tego samego co na etacie. Decydują o tym kryteria określone w art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).
Skąd to zainteresowanie przedsiębiorcami? Ponieważ mogą sporo zaoszczędzić na podatkach. Własna firma to z reguły możliwość rozliczania się stawką liniową (muszą na nią zaczekać przynajmniej rok osoby, które współpracują ze swoim byłym szefem i robią w firmie to samo, co wcześniej na etacie). Poza tym przedsiębiorca może odliczyć od przychodów wydatki związane z działalnością: na samochód, telefon, komputer, siedzibę, wyjazdy.
Ważne reguły współpracy...
Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o PIT urząd może uznać, że podatnik nie prowadzi działalności, jeśli są spełnione trzy warunki:
- odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zlecający usługę,
- świadczenia są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego,
- wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego.
Wystarczy jednak, że jedna z tych przesłanek nie jest spełniona i można rozliczać się tak jak przedsiębiorca.
Co będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta