Czy trzeba zapłacić VAT wykazany nienależnie w fakturze wewnętrznej
Zdarza się, że podatnik nabywając usługi wystawia niepotrzebnie faktury wewnętrzne, rozliczając VAT należny i naliczony w deklaracji. Czy ryzykuje, że urząd zakwestionuje odliczenie i jednocześnie nakaże zapłacić VAT
Moim zdaniem w takim wypadku faktura wewnętrzna nie jest dokumentem, którego wystawienie powoduje obowiązek zapłaty podatku na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT.
Ostatnio pojawiły się wyroki, np. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 5 marca 2008 r. (I SA/Bk 19/08, opisywany w DF z 13 marca), z których wynika, że podatek z faktury wewnętrznej wystawionej nienależnie, to jest w przypadku kiedy faktycznie nie wystąpił na terenie kraju ani import usług, ani wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów czy też dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, podlega rozliczeniu jako podatek należny na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Jednocześnie według sądu podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty tego podatku, ponieważ takie faktury wewnętrzne stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane.
Brak możliwości uwzględnienia kwoty podatku z „pustej” faktury wewnętrznej jako podatku naliczonego jest, uwzględniając treść art. 86 ustawy o VAT, oczywisty.
Jednakże analiza zarówno uregulowań zawartych w dyrektywie nr 2006/112/WE, jak też przepisów polskiej ustawy o VAT prowadzi do odmiennych niż wyrażone przez sąd wniosków co do obowiązku rozliczenia podatku wykazanego w fakturze wewnętrznej, w przypadku faktycznego braku czynności opodatkowanych na terytorium RP (w sytuacji gdy podatnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta