Jedna sprzedaż, dwa towary, dwie stawki podatku
Firmy, które sprzedają produkty w pakietach i razem je opodatkują, ryzykują spór z urzędem. Będzie tak wtedy, gdy towary są obciążone różnymi stawkami podatku
Sprzedawca może bowiem przyjąć jedną, niższą dla całego pakietu, natomiast kontrolerzy stwierdzą, że produkty powinny być opodatkowane odrębnie.
Aby rozstrzygnąć ten problem, przede wszystkim należy zastanowić się, czy sprzedaż pakietu powinna być traktowana jako dostawa jednego, czy dwóch (a czasami nawet więcej) towarów. Oczywiste jest, że przedmiotem umowy sprzedaży, a tym samym odpłatnej dostawy towarów, opodatkowanej VAT, może być jedna lub więcej rzeczy. Mimo że taka transakcja może być czynnością jednorazową, to w sytuacji gdy jej przedmiotem są towary opodatkowane według odrębnych stawek, każda dostawa może być wykazana osobno.
Czy jest to jedna rzecz
W wyroku z 28 lutego 2007 r. (III SA/Wa 1370/06) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał, że jeżeli przedmiotem dostawy był zestaw dwóch produktów, między którymi nie zachodził związek umożliwiający traktowanie go jako jednej rzeczy w myśl art. 45 kodeksu cywilnego, w szczególności traktowanie produktu dodawanego w ramach promocji jako część składową rzeczy albo przynależność, to nie można uznać, że przedmiotem dostawy jest jeden towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Zdaniem sądu zestaw dwóch produktów, z których jeden jest określany jako wiodący i opodatkowany inną stawką podatkową niż drugi produkt stanowiący dodatek, powinien podlegać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta