Gorąca przeszłość planety odczytana z lodu
Gdy rośnie ilość dwutlenku węgla i metanu w powietrzu, robi się goręcej. Tak było przez ostatnie 800 tys. lat, tak jest i teraz – przekonują naukowcy
Historię ostatnich 800 tys. lat klimatu na Ziemi pozwoliła prześledzić analiza pęcherzyków powietrza uwięzionych w lodzie Antarktydy. Pierwszy raz naukowcy europejscy stworzyli pełny obraz zmian klimatycznych naszej planety.
Posłużyli się stosunkowo prostą i znaną od lat metodą. Wydobyli lodowe rdzenie na powierzchnię. Prace prowadzili uczeni z dziesięciu ośrodków europejskich pod kierunkiem badaczy z Instytutu Nielsa Bohra Uniwersytetu w Kopenhadze w ramach programu EPICA.
Rdzeń wydobyty spod lodowej czapy grubości ponad 3 km w sercu Antarktydy (tuż obok duńskiej stacji badawczej) pozwolił przebadać cykliczne zmiany klimatu. A było ich sporo. W ciągu 800 tys. lat naukowcy stwierdzili osiem dłuższych okresów zlodowaceń i tyle samo krótkich okresów między zlodowaceniami po mniej więcej 10 tys. lat.
Lód uformowany został przez padający każdego roku śnieg, który z czasem utworzył lodową pokrywę. W lodzie uwięzione zostały maleńkie pęcherzyki powietrza. Ich skład wyjaśnił tajemnicę zawartości i temperatury atmosfery sprzed tysięcy lat.
O najnowszych badaniach informuje dzisiejsze wydanie pisma „Nature”. Naukowcy za pomocą badań izotopów odtworzyli zmiany temperatury. Szczególnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta