Opowieść o prawdziwym czekiście
Rozstrzelane dzieło Władimira Zazubrina
Drzazga” zapomnianego Władimira Zazubrina to jedyne bodaj literackie świadectwo zbrodniczej działalności Czeka pochodzące z lat 20.Postaci czekistów w literaturze rosyjskiej pojawiają się co najwyżej na marginesie. Można ich wyśledzić – przy sporym wysiłku – u Erdmana, Zoszczenki czy w „Białej Gwardii” Bułhakowa. Jeden z najwybitniejszych rosyjskich pisarzy, Izaak Babel, w Czeka pracował. Zamierzał napisać o tym powieść i być może nawet zdążył to zrobić, ale wszystkie jego rękopisy spalono po aresztowaniu w 1939 roku. Jak ocalała „Drzazga”, nie wiadomo. Opowiadanie Władimira Zazubrina, kiedy opublikowano je w 1989 roku, stało się wielkim wydarzeniem.
Trudno się dziwić, że autor, chociaż nosił się z takim zamiarem, nie był w stanie opublikować „Drzazgi” w 1923 roku, kiedy tekst powstał. Zazubrin opisał zbrodnicze mechanizmy działania Czeka w sposób bardzo przenikliwy. Bez najmniejszych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta