Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W niełasce u inspektora Majchrowskiego

04 października 2008 | Rzecz o książkach | Joanna Siedlecka
 Aleksander Minkowski w ZLP, listopad 1962.
źródło: EAST NEWS
Aleksander Minkowski w ZLP, listopad 1962.
Aleksander Minkowski
źródło: EAST NEWS
Aleksander Minkowski

Aleksander Minkowski, „klasyk literatury młodzieżowej”, blisko 20 lat, był współpracownikiem SB

Według życiorysu oficjalnego Aleksander Minkowski, zwany szybkościowcem, to popularny, płodny autor scenariuszy telewizyjnych seriali: „Dyrektorów” – hitu dekady Gierka, „Układu krążenia”, „Przyjaciół” oraz setki książek, które – jak sam przyznawał – „trzaskał”, nieraz po kilka rocznie, wydanych w sumie w trzech milionach egzemplarzy.

Najbardziej znane, wznawiane, filmowane, obecne ciągle w telewizji, to „Szaleństwa Majki Skowron”, „Gruby” czy „Krzysztof”, wydany na MP3 w bibliotece „Gazety Wyborczej” w serii „Mistrzowie słowa”, reklamowany jako dzieło klasyka literatury młodzieżowej. I rzeczywiście, od 1978 od 1994 roku był Minkowski prezesem polskiej sekcji IBBY – Światowej Rady Książki dla Dzieci i Młodzieży.

Ale według zasobów Instytutu Pamięci Niepożądanej oraz pasjonujących przypisów jego niedawnej publikacji „Marzec 1968 w dokumentach MSW” klasyk literatury młodzieżowej od 1961 do 1980 roku, a więc blisko 20 lat, był równie płodnym i gorliwym współpracownikiem SB, rozpracowującym dla niej swoje literackie środowisko, wykorzystywanym też przez Departament I i II, czyli wywiad i kontrwywiad do zadań za granicą.

Zachował się dotyczący go olbrzymi materiał dowodowy. Zapisy ewidencyjne, według których miał trzy pseudonimy: Redaktor, Zalewski i Aleksander, trzy numery rejestracyjne, które są w ewidencji SB niczym stempel i PESEL, trzy kategorie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8134

Spis treści
Zamów abonament