Podatek zabije kopalnie
Śląskie gminy masowo składają pozwy. Żądają opłat za wyrobiska, choćby miało to sprowadzić na kopalnie bankructwo
– Gminy górnicze żyją z podatku od kopalń, a ich mieszkańcy z pracy w kopalniach. Nie należy zarzynać kury znoszącej złote jajka – mówi prof. Marek Szczepański, socjolog od lat badający przemiany w górnictwie.Śląskie gminy postanowiły jednak sięgnąć po miliony złotych, które są na wyciągnięcie ręki. Do kopalń płynie lawina pozwów o zaległe podatki.Kopalnie wydobywają węgiel pod gminami. Od pięciu lat trwa spór, czy muszą płacić od tego podatek gminom za tzw. wyrobiska górnicze, gdzie fedrują, a także za budynki pod ziemią.
Gminy uważają, że mają prawo otrzymać 2 proc. od wartości wyrobisk. Od 2003 r. trwał pat: kopalnie nie płaciły, bo ustawę o podatkach za wyrobiska podważają eksperci i prawnicy kopalń, a sądy wydają sprzeczne wyroki. Trybunał Konstytucyjny odmówił zajęcia się sprawą.Jednak kilka miesięcy temu Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaciła niewielkiej gminie Ornontowice...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta