Presja miłości i pieniędzy
Jacek Dehnel napisał mistrzowską książkę. Nawiązując do „Komedii ludzkiej” Balzaca, stworzył galerię typów charakterystycznych dla społeczeństwa polskiego po przełomie.
Stawiam na Jacka Dehnela. Miał już u mnie fory za „Lalę”, powieść pod włos trendom. Dodałam mu też punkty za wcześniej napisany, a później wydany „Rynek w Smyrnie” – za dar malowania słowem.
Teraz, w jesiennej gonitwie o Puchar Najlepszego Diagnosty Nowej Polski, wyprzedził literacką konkurencję. Dokonał tego brawurowo, w trudnym klasycznym stylu.
Mechanizmy napędowe ludzkich karier
Żadnych eksperymentów formalnych, tradycyjna konstrukcja. Za to piękno fraz, erudycja, cienkość aluzji, mistrzowskie operowanie słowem, wyczucie klimatów, balansowanie między groteską a tragedią, wnikliwość obserwacji – chapeau bas. Dawno nie czytałam dzieła skrojonego na miarę potrzeb inteligenta, bez przymilania się do tzw. szerokiej publiki. „Balzakiana” takie są. Nie zdziwię się, jeśli do kolekcji nagród (Kościelskich, Paszportu „Polityki” i innych, mniej szumnych) autor dołoży trofea za najnowszą prozę.
Na podobieństwo Honoriusza B. gdańsko-warszawski pisarz wziął pod lupę mechanizmy napędowe ludzkich karier w warunkach kapitalistycznej gospodarki. Francuski autor złożył „Komedię ludzką” z 91 utworów, w których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta