Przedwstępna umowa o pracę
Arkadiusz Mróz, prawnik w Kancelarii Prawnej Primum Legis
Dostałem ofertę nowej pracy. Czy mogę się zabezpieczyć przed sytuacją, w której nowa firma się rozmyśli, i podpisać przedwstępną umowę o pracę? – pyta czytelnik.
Instytucja umowy przedwstępnej, choć nie jest przewidziana w kodeksie pracy, może być wykorzystywana jako umowa przygotowawcza, służąca przyszłym stronom umów o pracę i innych stosunków umownych związanych z prawem pracy (np. umów o zakazie konkurencji). W literaturze się podkreśla, iż ze względu na swoją funkcję organizacyjną i ochronną umowa ta doskonale wpisuje się w zasady prawa pracy i pomaga usprawnić jej organizację oraz stwarza gwarancję zatrudnienia dla zainteresowanego.
Umowa przedwstępna służy stronom, którym zależy na zagwarantowaniu dojścia w przyszłości do skutku określonej umowy, której natychmiastowe zawarcie jest dla nich niepożądane lub niemożliwe z przyczyn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta