Po rozstaniu mieszkanie do podziału
Zasady rozstrzygania, czy dane dobro należy do majątku wspólnego małżonków czy do majątku osobistego, dotyczą także mieszkania nabytego w trakcie małżeństwa
Czytelniczka po rozwodzie wystąpiła do sądu o podział majątku wspólnego, na który składa się przede wszystkim spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego kupione w 2001 r. podczas trwania małżeństwa. Prawo do niego zostało notarialnie zapisane jako własność jej oraz byłego męża nabyte z majątku dorobkowego. Jednakże za mieszkanie zapłacili teściowie. Ani czytelniczka, ani jej mąż nie podpisali z nimi umowy darowizny ani żadnej innej. Czy w takiej sytuacji sąd potraktuje mieszkanie jako nabyte z majątku dorobkowego? Czy też były mąż może dowodzić przed sądem, że pieniądze na zakup pochodziły z darowizny rodziców, a zatem mieszkanie jest jego?
Darowizna jest majątkiem osobistym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta