Jeśli się przyznasz, możesz uniknąć sankcji
Fiskus nie ukarze podatnika, który okaże skruchę i zawiadomi urząd o błędach w rozliczeniu. Czasami nie trzeba nawet składać odrębnego zawiadomienia, wystarczy skorygować deklarację i zapłacić zaległość
Zgodnie z art. 16 § 1 kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) nie podlega karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Wymagana od sprawcy czynność potocznie nazywana jest „zawiadomieniem o czynnym żalu”. Aby odniosło swój skutek, a więc żeby doprowadziło do wyłączenia karalności sprawcy, musi spełniać określone warunki.
Fiskus nie może jeszcze wiedzieć
Przede wszystkim sprawca musi je złożyć w czasie, kiedy organ ścigania (w szczególności urząd skarbowy, urząd celny lub minister finansów) nie dysponuje jeszcze wyraźnie udokumentowaną wiadomością o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Zawiadomienie dla swej skuteczności powinno być również złożone przed rozpoczęciem przez organ czynności służbowej, w szczególności czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. Chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.
Brak informacji w systemie...
Co oznacza, że organ miał „wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego”? Warto się bliżej przyjrzeć temu warunkowi. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta