Bez kodu PKD firma nie może funkcjonować
Zanim przedsiębiorca uzyska numer REGON, musi podać, jaką działalność będzie prowadził. Wiąże się to z koniecznością wybrania kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)
Niektórzy są zdania, że wpisując rodzaj działalności, warto wybrać jak najszerszy zakres. Nie trzeba bowiem wykonywać wszystkiego, co się zgłosi. Natomiast jeśli w przyszłości firma poszerzy swoje usługi, nie będzie musiała ponosić kosztów aktualizacji wpisów (gminy i Krajowy Rejestr Sądowy pobierają przy zmianach opłaty).
Czasem jeden, czasem więcej
Od początku 2008 roku obowiązuje nowa klasyfikacja PKD 2007. Wybieranie kilku czy kilkunastu kodów nie zawsze ma sens. Czasem różne czynności znajdują się pod tym samym numerem.
Jeżeli jednak ktoś szybko zamierza rozszerzać działalność, warto, by zgłosił też obejmujące ją kody.
Zapytaj urzędnika
Czasem odnalezienie właściwego kodu może przysporzyć trudności. Zdarza się bowiem, że podobnie brzmiące rodzaje działalności znajdują się w różnych miejscach klasyfikacji (jest ona podzielona na sekcje, działy, grupy, klasy i podklasy). Nie bardzo można skorzystać z rad znajomych, którzy już prowadzą działalność, bo klasyfikacja kilka miesięcy temu znacząco się zmieniła. Natomiast w razie wątpliwości można spytać o radę urzędnika (także w gminie), który powinien być przeszkolony w tym zakresie. Wątpliwości można też wyjaśnić w urzędzie statystycznym. Przedsiębiorców obowiązuje podanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta