Trzeba dać spółdzielcy umowę o pracę
Spółdzielnie, np. inwalidów, pracy, niewidomych czy rękodzieła artystycznego lub ludowego, zatrudniając pracowników, powinny nawiązać z nimi stosunek pracy. Ten nie może być pracowniczy, ale wyłącznie spółdzielczy.
Z tego obowiązku należy się wywiązywać jednak tylko wtedy, gdy podwładny jednocześnie jest członkiem spółdzielni. Zanim zostanie przyjęty, można sprawdzić, czy będzie odpowiednim członkiem (i zarazem pracownikiem). W związku z tym można skorzystać z tzw. okresu kandydackiego. Jest to swoisty okres próbny. O tym jednak, czy dana spółdzielnia może wypróbować kandydata na członka, musi decydować jej statut. Warto więc w nim umieścić umożliwiającą to klauzulę.
Spółdzielczej umowy o pracę nie można rozwiązać przed wygaśnięciem członkostwa w spółdzielni. Jest to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach. Do takich należy m.in. zmniejszenie stanu zatrudnienia podyktowanego gospodarczą koniecznością oraz przyznanie spółdzielcy prawa do emerytury. Podobnie jeśli bez uzasadnienia odmówi przyjęcia nowych warunków pracy lub płacy.