W jakiej sytuacji urzędnik nie powinien rozstrzygać
Pracownik może być odsunięty od rozstrzygania sprawy z urzędu lub na wniosek. W takiej sytuacji może podejmować tylko czynności niezbędne ze względu na ważny interes stron lub społeczny
Przesłanki wyłączenia od udziału w postępowaniu możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to przypadki wyraźnie wskazane w art. 24 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego, które powodują, iż pracownik z mocy prawa nie może uczestniczyć w postępowaniu. Druga to istnienie wątpliwości co do bezstronności pracownika, które powinny być uprawdopodobnione.
Więź ze stroną lub sprawą
Nie jest konieczne udowodnienie, że istnienie wymienionych w art. 24 § 1 k.p.a. powiązań ma lub będzie mieć rzeczywisty wpływ na bezstronność pracownika. Samo wystąpienie wymienionych w nim okoliczność powoduje bowiem brak zdolności do uczestniczenia w wydawaniu rozstrzygnięć w konkretnej sprawie i powodować powinno odsunięcie pracownika z mocy prawa.
Przykładem okoliczności powodującej konieczność wyłączenia pracownika jest wcześniejsze wykonywanie przez niego dokumentacji technicznej dla strony w postępowaniu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta