Przyjmujesz pracownika do spółdzielni, podpisz z nim umowę
Jeśli spółdzielnia zamierza przyznać pracownikowi status członkowski, musi nawiązać z nim spółdzielczy stosunek pracy. W przeciwnym razie podwładny może ubiegać się o odszkodowanie
Nie każdy pracodawca może podpisać z podwładnym spółdzielczą umowę o pracę. Taką możliwość mają tylko spółdzielnie np. inwalidów, pracy, niewidomych czy rękodzieła artystycznego i ludowego. Te jednak też nie mogą takiego stosunku pracy nawiązać z każdym pracownikiem, ale jedynie ze swoim członkiem. Pamiętajmy, że spółdzielnia, która występuje jako pracodawca, to taka, której działalność polega na prowadzeniu wspólnego przedsiębiorstwa opartego na osobistej pracy członków. Stroną spółdzielczego stosunku pracy nie mogą być inne spółdzielnie, np. mieszkaniowe.
Spółdzielcza umowa o pracę to odrębna forma zatrudnienia. Zaliczana jest do pozaumownych, czyli niewynikających z umowy o pracę, stosunków pracy (obok mianowania, wyboru i powołania). Stosuje się do niej w pierwszej kolejności przepisy prawa spółdzielczego. Dopiero w sprawach w nim nieuregulowanych można zastosować kodeks pracy. Taka umowa może być zawarta na czas określony lub nieokreślony.
Wynagrodzenie w procentach
Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w dwóch częściach: bieżące – wynikające z umowy – oraz udział w części nadwyżki bilansowej, którą dzieli się między członków. Co najmniej 5 proc. tej nadwyżki przeznacza się na zwiększenie funduszu zasobowego, jeżeli nie osiąga on wysokości wniesionych udziałów obowiązkowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta