Osiem rad, jak starać się o ulgę w zapłacie podatku, aby ją dostać
Jeśli właściciela firmy nie stać na zapłatę podatku, może wystąpić o ulgę. Powinien jednak pamiętać, że przygotowany przez niego wniosek na pewno sprawdzi fiskus. Ustali przede wszystkim, czy jest zgodny z przepisami o pomocy publicznej
Kryzys na rynku powoduje zatory płatnicze, a te z kolei skutkować mogą utratą płynności finansowej. Brak środków może spowodować, że przedsiębiorca nie będzie mógł na czas rozliczyć się z fiskusem. Co wtedy robić, zwłaszcza że firma może nie dostać od ręki kredytu w banku? W końcu urząd skarbowy nie będzie czekał w nieskończoność na zapłatę należnego VAT.
Z tej sytuacji jest wyjście. Co prawda firma nie ma gwarancji, że fiskus na pewno uwzględni jej prośby. Może jednak wnioskować o udzielenie ulgi w zapłacie podatku. W grę wchodzą trzy możliwości.
1 Zastanów się, czego chcesz od fiskusa
Możesz starać się o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie jego zapłaty na raty. Możesz również złożyć wniosek o odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub o umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych. To, na co się zdecydujesz, zależy tak naprawdę od sytuacji, w jakiej znajduje się firma.
Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, o które możesz się starać, dzielimy na trzy grupy:
- te, które nie stanowią pomocy publicznej,
- te, które stanowią pomoc de minimis – w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis (będzie to rozporządzenie Komisji WE nr 1998/2006 z 15 grudnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta