Koszt naprawy to nie przychód
Wydatki na naprawy powypadkowe, którymi nie jest obciążany pracownik, nie są dla niego przychodem, od którego należy pobrać podatek dochodowy
Zgodnie z art. 119 kodeksu pracy odszkodowanie za wyrządzone przez pracowników szkody ustala się w wysokości wyrządzonej szkody. Nie może ono jednak przewyższać trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.
Na skutek zwolnienia pracownika z części kosztów naprawy powypadkowej, którą nie został obciążony zgodnie z art. 119 k.p., nie wystąpił u niego trwały przyrost majątku. Oznacza to brak zobowiązania pieniężnego.
W tej sytuacji środki pieniężne, którymi nie jest obciążony zgodnie z przepisami kodeksu pracy, nie będą stanowiły dla niego przychodu opodatkowanego PIT.
Do podobnych wniosków doszła Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 13 listopada 2008 r. (ILPB1/415-649/08-2/AK). Miejski zakład komunikacji pytał, czy koszty napraw powypadkowych, którymi nie są zgodnie z kodeksem pracy obciążeni pracownicy, są dla nich przychodem. Izba stwierdziła, że u zatrudnionych w tym wypadku przychód nie powstanie.