W obronie Antonina Scalii
Oficjalnie zgłaszam tekst Ewy Siedleckiej w „Gazecie Wyborczej” o amerykańskim sędzi Antoninie Scalii do nagrody dziennikarskiej Hieny Roku – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”
Sędzia Sądu Najwyższego USA Antonin Scalia otrzyma z rąk Janusza Kochanowskiego nagrodę im. Pawła Włodkowica, przyznawaną z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. W imieniu Scalii odbierze ją dzisiaj ambasador USA w Polsce Victor Ashe.
„Gazeta Wyborcza” w swoim wtorkowym wydaniu poświęciła sędziemu sporo miejsca. Sylwetka Scalii, pióra Ewy Siedleckiej, jest smutnym dowodem na to, w jak fatalnym stanie jest polskie dziennikarstwo. Tekst ten powinien być pokazywany wszystkim studentom i młodym adeptom profesji z adnotacją: „Nigdy tak nie piszcie, bo narazicie się na śmieszność”.
Pochłaniałem słowo po słowie, akapit po akapicie, nie mogąc otrząsnąć się z zachwytu i oburzenia jednocześnie. Byłem – szczerze! – pod ogromnym wrażeniem zdolności manipulacyjnych autorki. Jej artykuł został jednak tak bardzo nasycony mową nienawiści i antykatolicką propagandą, iż uznałem, że nie można go pozostawić bez odpowiedzi.
Siedlecka maluje portret Scalii jako groźnego, religijnego radykała, o mentalności średniowiecznego inkwizytora.
Już z pierwszego zdania dowiadujemy się, iż Scalia to „zwolennik kary śmierci dla nieletnich i umysłowo upośledzonych” – informację tę sumiennie wytłuszczono. Oczywiście chodzi o nieletnich MORDERCÓW oraz umysłowo upośledzonych MORDERCÓW. Gdyby przyjąć stylistykę i sposób rozumowania Siedleckiej, należałoby napisać, iż Scalia jest zwolennikiem kary śmierci dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta