Co musisz zrobić, gdy pracownik choruje
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wypłata wynagrodzenia za wykonaną pracę. Zdarza się też, że zatrudniony nie wykonuje pracy i zachowuje prawo do świadczeń ze stosunku pracy. Dotyczy to np. absencji spowodowanej chorobą
Pracownik w okresie nieobecności chorobowej ma prawo do wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pracodawcę przez okres 33 dni niezdolności trwającej w jednym roku kalendarzowym. Jego wysokość wynosi 80 proc. podstawy wymiaru. Obowiązek zapłaty pensji w tym okresie obejmuje wszystkich pracodawców bez względu na liczbę zatrudnionych w zakładzie osób.
Będzie zasiłek
Od 34. dnia niezdolności do pracy w trakcie roku kalendarzowego pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy. Płatnikiem zasiłków (chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego, wyrównawczego, świadczenia rehabilitacyjnego) jest, w zależności od liczby ubezpieczonych, pracodawca lub ZUS.
Jednym z obowiązków pracodawcy jest ustalenie na 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta