Kto zezwala na powstanie hipermarketu
Budowa obiektu handlowego przebiega odmiennie w zależności od tego, czy planowana inwestycja ma być zrealizowana na obszarze, dla którego został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, czy też dla obszaru nieobjętego takim planem
Zgodnie bowiem z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym rozmieszczenie obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2000 mkw. powinno zostać wskazane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Konsekwencją tego jest pogląd, że w sytuacji, gdy dla danego obszaru nie został uchwalony plan miejscowy, obiekt taki powstać nie może. Nie jest on jednak dominujący. W praktyce uznaje się, że w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego realizacja obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2000 mkw. jest możliwa na podstawie decyzji o warunkach zabudowy.
Uzgodnienia i opinie
Postępowanie w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy wszczyna się na wniosek inwestora. Stroną takiego postępowania, zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, może być także każda inna osoba, która powołując się na przepis prawa, wykaże, że ma w tym interes prawny. Mogą to być np. właściciele sąsiednich nieruchomości.
Ponadto przed wystąpieniem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę hipermarketu inwestor może być zobowiązany do uzyskania różnego rodzaju uzgodnień lub opinii innych organów wymaganych na podstawie przepisów szczególnych (tj. innych niż przewidziane w przepisach prawa budowlanego). W szczególności, jeżeli obiekt ten może znacząco oddziaływać na środowisko,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta