Zmiana art. 358 kodeksu cywilnego, czyli do strefy euro bocznymi drzwiami
Sejm zniósł zasadę walutowości chroniącą złotego w relacjach cywilnoprawnych – pisze radca prawny, dyrektor obsługi prawnej bankowości inwestycyjnej w BZ WBK SA
Dostaliśmy pod choinkę między innymi Dziennik Ustaw nr 228 z 24 grudnia 2008 roku, w którym opublikowano ustawę z 23 października 2008 roku nowelizującą kodeks cywilny oraz prawo dewizowe (ustawa wchodzi w życie 24 stycznia 2009 roku). Skutkiem tej noweli jest zniesienie zasady walutowości, która miała bronić polski pieniądz w relacjach cywilnoprawnych.
Bez zasady walutowości
Przed zmianą art. 358 k.c. stanowił: „z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogą być wyrażone tylko w pieniądzu polskim”.
Po zmianie art. 358 k.c. brzmi następująco: „jeżeli przedmiotem zobowiązania jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej, dłużnik może spełnić świadczenie w walucie polskiej, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna zastrzega spełnienie świadczenia w walucie obcej” (§ 1) i dalej: „wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna stanowi inaczej. W razie zwłoki dłużnika wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia, w którym zapłata jest dokonana” (§ 2).
Z kolei z prawa dewizowego został usunięty art. 9 pkt 15, który – z zastrzeżeniem trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta