Nie można dać wymówienia ze względu na podeszły wiek
Nie wolno się rozstać z pracownikiem tylko dlatego, że osiągnął odpowiedni wiek i nabył prawo do emerytury. Takie postępowanie to złamanie zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu
W ostatnim czasie dwukrotnie Sąd Najwyższy w poszerzonym składzie potwierdził, że wypowiedzenie uzasadnione wejściem w lata uprawniające do nabycia emerytury dyskryminuje takich zatrudnionych ze względu na wiek i płeć.
Wraz z ochroną gwarantowaną przez kodeks pracy na cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego oraz zniesionym od 8 stycznia br. wymogiem rozwiązywania umów o pracę przy przechodzeniu na to świadczenie czyni z tych pracowników najtrwalszą grupę zawodową. W tej sytuacji ich ochrona nie ma nawet porównania z innymi zatrudnionymi.
Pozostawanie tych osób na etatach blokuje też dostęp młodych kadr do zatrudnienia. Dla pracodawców oznacza to, że muszą się nieźle nagimnastykować, aby takim osobom wręczyć wypowiedzenia. Ich uzasadnienia mają bowiem zawierać zupełnie inne przyczyny niż nabycie uprawnień emerytalnych. Nie wolno już powołać się na podeszły wiek, choć wcześniej bywało inaczej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta