Wyrok z arbitrażu jest tak samo ważny jak państwowy
Konflikty z kontrahentami nie muszą być rozstrzygane w sądzie powszechnym. Czasem lepiej skorzystać z możliwości, jakie daje sądownictwo polubowne
Arbitraż, bo tak często określa się sądownictwo polubowne, to tryb rozstrzygania sporów prawnych ze skutkiem wiążącym dla stron. Charakteryzuje się o wiele mniejszym formalizmem, niż klasyczne postępowanie sądowe, i sporym wpływem samych przedsiębiorców na jego przebieg.
Przede wszystkim strony mogą same wybrać sobie arbitra, czyli osobę, która będzie ich spór rozstrzygać. Już samo to jest sporą zaletą. W sądzie państwowym nie sposób przecież wybierać sobie sędziów. To jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy mogą też do pewnego stopnia kształtować procedurę, w ramach której ich sprawa zostanie rozstrzygnięta. W braku odmiennego uzgodnienia stron, sąd polubowny może, z zastrzeżeniem przepisów ustawy, prowadzić postępowanie w taki sposób, jaki uzna za właściwy. Sąd polubowny nie jest związany przepisami o postępowaniu przed sądem.
Bez kontraktu się nie obejdzie
Aby do arbitrażu w ogóle doszło, musi zostać podpisana szczególna umowa, zwana zapisem na sąd polubowny albo umową arbitrażową. Będzie ona podstawą dla wszelkich działań arbitrów, dlatego warto ją starannie zredagować.
Zapis na sąd polubowny – przynajmniej w swej wersji podstawowej – nie jest umową skomplikowaną....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta