Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zmuszaj podwładnego do skrócenia tygodnia pracy

28 stycznia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń
źródło: Rzeczpospolita

Pracodawca może przyjąć na pełen etat osobę, która będzie pracować przez trzy, a nie pięć dni w tygodniu, za to dłużej niż osiem godzin na dobę. Nie może jej jednak sam tego narzucić

Pracodawca, rekrutując nową osobę, może wskazać w ogłoszeniu o pracę, że poszukuje pracownika tylko na niektóre dni tygodnia. Musi jednak pamiętać o tym, aby otrzymać od takiej osoby pisemny wniosek o zastosowanie wobec niego systemu skróconego tygodnia pracy.

Nie może jednak już zatrudnionemu nakazać zmiany rozkładu czasu pracy tak, aby pracował on przez trzy dni po 12 godzin. W przypadku takiego pracownika system skróconego tygodnia pracy można zastosować jedynie na jego pisemny wniosek. We wniosku tym pracownik powinien wskazać, w jakie dni tygodnia i ile godzin na dobę chciałby pracować. Nie musi uzasadniać swojej prośby. Pracodawca jednak nie musi wyrazić na nią zgody. Dlatego właśnie podwładny może umotywować swój wniosek i np. wskazać, że chciałby pracować w skróconym systemie czasu pracy (lub indywidualnym) ze względu na sytuację rodzinną.

Zawsze ze zgodą

Jak już wspomnieliśmy, pracodawca nie ma obowiązku akceptacji wniosku pracownika. Gdyby wniosek miał go w jakikolwiek sposób wiązać, ustawodawca użyłby innego sformułowania niż „pracodawca może”, np....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8228

Spis treści
Zamów abonament