Nie zmuszaj podwładnego do skrócenia tygodnia pracy
Pracodawca może przyjąć na pełen etat osobę, która będzie pracować przez trzy, a nie pięć dni w tygodniu, za to dłużej niż osiem godzin na dobę. Nie może jej jednak sam tego narzucić
Pracodawca, rekrutując nową osobę, może wskazać w ogłoszeniu o pracę, że poszukuje pracownika tylko na niektóre dni tygodnia. Musi jednak pamiętać o tym, aby otrzymać od takiej osoby pisemny wniosek o zastosowanie wobec niego systemu skróconego tygodnia pracy.
Nie może jednak już zatrudnionemu nakazać zmiany rozkładu czasu pracy tak, aby pracował on przez trzy dni po 12 godzin. W przypadku takiego pracownika system skróconego tygodnia pracy można zastosować jedynie na jego pisemny wniosek. We wniosku tym pracownik powinien wskazać, w jakie dni tygodnia i ile godzin na dobę chciałby pracować. Nie musi uzasadniać swojej prośby. Pracodawca jednak nie musi wyrazić na nią zgody. Dlatego właśnie podwładny może umotywować swój wniosek i np. wskazać, że chciałby pracować w skróconym systemie czasu pracy (lub indywidualnym) ze względu na sytuację rodzinną.
Zawsze ze zgodą
Jak już wspomnieliśmy, pracodawca nie ma obowiązku akceptacji wniosku pracownika. Gdyby wniosek miał go w jakikolwiek sposób wiązać, ustawodawca użyłby innego sformułowania niż „pracodawca może”, np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta