Kto płaci za kampanię, a kto za karty do głosowania
Co do zasady za sfinansowanie referendum odpowiada ta jednostka, której ono dotyczy. W niektórych sytuacjach część kosztów jest pokrywana z budżetu centralnego. Wydatki z nim związane ma również inicjator
Koszty referendum pokrywane są z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, której dotyczy rozstrzygana w tej drodze kwestia. W przypadku referendum wojewódzkiego lub powiatowego środki na podstawie kalkulacji kosztów ponoszonych przez właściwe powiaty i gminy przekazywane są z budżetu jednostki, której referendum dotyczy, nie później niż w terminie 20 dni przed dniem głosowania.
Ostateczne rozliczenie i przekazanie środków między jednostkami samorządu terytorialnego następuje najpóźniej w ciągu miesiąca od dnia przeprowadzenia referendum.
Natomiast z art. 40 ust. 1 w zw. z jego ust. 4 wynika, że w przypadku referendum w sprawie odwołania organu gminy, powiatu lub województwa koszty ponoszone są również z budżetu państwa w zakresie, w jakim finansują czynności wykonywane przez komisarza wyborczego.
Ponadto gdy referendum jest organizowane z inicjatywy mieszkańców, innych uprawnionych podmiotów, wydatki inicjatora pokrywane są z jego źródeł własnych.
W zależności od rodzajów wydatków
Do kosztów pokrywanych z samorządowych budżetów należy zaliczyć w szczególności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta