Nie zwlekaj z ogłoszeniem konkursu na wakat urzędniczy
Gmina, która chce się rozstać z przewlekle chorym naczelnikiem, nie powinna czekać ze zorganizowaniem naboru na to stanowisko, aż stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu. Przygotowania może zacząć już w chwili podejmowania decyzji o zwolnieniu niedysponowanej osoby
Niedawno czytelnik zgłosił się z takim problemem: Po upływie okresu zasiłkowego pracownik samorządowy zajmujący stanowisko urzędnicze pobierał przez dziewięć miesięcy świadczenie rehabilitacyjne.
Na czas jego nieobecności gmina zatrudniła kogoś na zastępstwo. Obecnie wójt czeka na decyzję ZUS przyznającą bądź odmawiającą renty. Nie rozwiązał angażu, zgodnie z art. 53 kodeksu pracy, czekając na jego powrót. Teraz jednak – ze względu na przedłużającą się procedurę – chce to zrobić. Z jaką datą wystawić świadectwo pracy oraz jak potraktować okres, od kiedy chory zaprzestał pobierania świadczenia rehabilitacyjnego do dnia doręczenia decyzji ZUS o rencie? Czy umowa na zastępstwo obowiązuje do dnia przekazania mu świadectwa pracy? Kiedy można w takiej sytuacji ogłosić konkurs na wolne stanowisko urzędnicze?
Nie ma przeszkód, aby gmina rozstała się z długotrwale chorym pracownikiem na podstawie art. 53 kodeksu pracy. Wprawdzie minął już trzeci miesiąc pobierania przez niego świadczenia rehabilitacyjnego, ale nadal pozostaje on niedysponowany i nie wrócił do biura. Cytowany przepis zabrania tymczasem zwolnienia bez
wypowiedzenia podwładnego, który się stawił do pracy zaraz po wyzdrowieniu.
Można zwolnić bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta